Czy kierowca zawodowy może "oblać" badanie psychometryczne?

Data dodania:
Ocena
4.00

Pozytywny wynik badania psychometrycznego stanowi jedno z ważniejszych wymogów, które musi spełnić każdy przyszły kierowca zawodowy. Wynik takiego testu to jedna z ważniejszych informacji, na podstawie których decyduje się o przyjęciu kandydatów na daną posadę. W naszym artykule opisujemy co się stanie, jeśli kierowca zawodowy nie dostanie pozytywnego wyniku badania psychometrycznego? Czy będzie on mógł nadal w ramach swojej pracy prowadzić pojazdy?

Czym jest badanie psychometryczne?

Badanie psychometryczne to test umiejętności psychologicznych przyszłego kierowcy. Test ten jest jednym z elementów procesu rekrutacyjnego do pracy jako kierowca zawodowy. Badanie psychometryczne ma na celu sprawdzenie, czy kandydat na kierowcę jest w stanie radzić sobie ze stresem i presją związanymi z prowadzeniem pojazdów ciężarowych. Jest to jeden z podstawowych elementów badań dla kierowców.

Przebieg badania psychometrycznego

Badanie psychometryczne składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest test pisemny, który sprawdza umiejętność przetwarzania informacji, zapamiętywania i dedukcji. Drugi etap to rozmowa kwalifikacyjna z psychologiem, która pozwala na ocenę umiejętności interpersonalnych przyszłego kierowcy. W ramach testu psychometrycznego często przeprowadzane są też u pacjentów badania zdolności manualnych i przestrzennych.

W jakich przypadkach kierowca może nie zdać badania psychometrycznego?

Istnieje kilka powodów, dla których kierowca zawodowy może uzyskać negatywny wynik i nie zdać badania psychometrycznego. Pierwszym z nich jest brak odpowiednich umiejętności interpersonalnych, które także są wymagane do wykonywania pracy kierowcy zawodowego. Innym powodem uzyskania negatywnego wyniku badań psychometrycznych może być brak zdolności manualnych i przestrzennych, które są również bardzo ważne w prowadzeniu ciężarówek.

Czy kierowca może nadal prowadzić pojazdy, jeśli nie zda badania psychometrycznego?

Na to pytanie odpowiedział nam nasz rozmówca, lekarz medycyny pracy z Przychodni lekarskiej MEDAN w Jarocinie:

Jeżeli kierowcy nie uda się uzyskać pozytywnego wyniku badania psychometrycznego, to niestety nie będzie mógł prowadzić pojazdów ciężarowych. Jest to wymóg prawny, który ma na celu zapewnienie pełnego bezpieczeństwa na drodze. Kierowcy zawodowi mają na swoim koncie wiele godzin spędzonych za kierownicą, a ich stan emocjonalny i psychiczny ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Co robić, jeśli kierowca "oblał" badanie psychometryczne?

Jeśli kierowca zawodowy nie uzyska pozytywnego wyniku badania psychometrycznego, powinien skontaktować się z psychologiem w celu dokładnego omówienia wyników testu. Psycholog może wówczas pomóc kierowcy w opracowaniu planu działań, który pozwolą mu poprawić swoje umiejętności. Kierowca z kolei powinien zastanowić się nad tym, czy praca kierowcy zawodowego jest dla niego odpowiednia i czy może jednak nie powinien zająć się czymś innym.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii