Fotografia na wysokim poziomie, czyli jak robić zdjęcia dronem

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Na rynku dostępnych jest wiele modeli dronów, w szerokim zakresie cenowym. Dlatego nawet amator fotografii może zdecydować się na zakup. Wygoda i łatwość sterowania, pozwala cieszyć się ujęciami czy filmami niedostępnych miejsc w pasmach górskich, czy nad zielonymi dolinami, kiedy można uchwycić całość krajobrazu. To naprawdę kuszące możliwości dronów. Przed zakupem dobrze będzie przypomnieć sobie podstawy fotografii, żeby wykorzystać korzyści, jakie daje dron, do maksimum.

W jaki sposób zrobić dobre zdjęcie dronem?

Podczas wykonywania ujęć z powietrza, pamiętaj o elementarnych zasadach fotografowania. W uzyskaniu właściwych kadrów pomocne mogą się okazać linie podziału (grid). Dzięki uruchomieniu ich poprzez aplikację będziesz miał możliwość wyszukania punktów orientacyjnych i szybciej wykadrować te zdjęcia, które Cię interesują.

Jakie formatu plików użyć do robienia zdjęcia dronem?

Bardzo dobrą opcją do robienia zdjęć, będzie wykonanie ich w formacie RAW. Format ten umożliwi Ci łatwiejszą edycję. W RAW także wydobywanie prześwietlonych albo zacienionych detali zabawa kolorami i ekspozycją jest w znacznym stopniu łatwiejsza niż w formacie JPEG.

Używając drona, nie zapomnij o ustawieniu czasu naświetlania

Czas naświetlania jest kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem przy robieniu zdjęć z powietrza. Jeżeli chcesz wyostrzyć swoje zdjęcia oraz sprawić, aby były wyraźniejsze to ustaw krótszy czas naświetlania. Natomiast jeśli będziesz chcieć uzyskać odwrotny efekt, czyli artystycznego rozmycia użyj dłuższego czasu naświetlania i wyposaż się w filtry ND.

Pogoda ma ogromne znaczenie podczas korzystania z dronów

W trakcie robienia zdjęć ważnym elementem jest pogoda. Zawsze staraj się sprawdzać prognozy przed planowanym lotem. Powinieneś pamiętać o tym, że pogoda potrafi być kapryśna i nawet z niedużej chmury może spaść intensywny deszcz, który uniemożliwi Ci start oraz utrzymanie się drona w powietrzu. Dlatego zainstaluj sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot oraz monitorować warunki atmosferyczne.

Odpowiednie światło jest niezmiernie ważne w fotografowaniu dronem

Z pogodą wiąże się jeszcze jeden niezwykle istotny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą nadać nawet najmniej interesującemu terenowi bajecznego charakteru. Z tego względu postaraj się planować latanie dronem rano, lub po południu w trakcie tzw. złotej godziny, gdy słońce zbliża się ku zachodowi lub wznosi przy wschodzie.

Kiedy lepiej nie latać dronem i nie robić zdjęć?

Jak wspomnieliśmy wyżej, pogoda znacząco wpływa na używanie drona. Nie będzie zaskoczeniem fakt, że nie powinniśmy latać w trakcie obfitych opadów oraz silnego wiatru. Są to warunki atmosferyczne, które przeszkadzają lub wręcz uniemożliwiają latanie. Silny wiatr może spowodować utratę kontroli nad dronem, co może doprowadzić do upadku urządzenia z wysokości i jego poważne uszkodzenia. Dodatkowo musimy pamiętać, że zawsze powinniśmy widzieć drona, a wiatr może to uniemożliwić. Droższe modele są wyposażone w czujniki lądowania, ale czasami nawet to rozwiązanie może nie być wystarczająco bezpieczne.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Agnieszka Cieślak

Na pewno trzeba nieco bardziej o tym poczytać i nauczyć się obsługiwać dron.

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak Artykułów