Jak rozpoznać przyczyny mruczenia kota? Jeśli myślałeś, że kot mruczy tylko ze względów dobrego samopoczucia i szczęścia, to nie do końca tak jest. Prawdą jest, że w dużej ilości kot mruczy, bo jest zadowolony. Jednakże zwierzę wprawia w drgania swoje ciało również w innych sytuacjach, o których piszemy w poniższym artykule! Sprawdź, czy dobrze rozpoznajesz sygnały z ciała Twojego pupila, a jeżeli nie, to zapoznaj się z nimi.
Co to jest mruczenie?
Ciekawy jest fakt, że to nadzwyczajne zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy i inne kotowate nie potrafią tego robić, jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota sięga wartości między 25 a 150 Hz. Kociaki umieją mruczeć w przeróżnych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu i wydechu, z otwartym lub zamkniętym pyszczkiem.
W jaki sposób kot mruczy?
Zjawisko mruczenia jest na pewno warte opisania, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego i tracenia tchu? Wielu naukowców starało się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Istnieje kilka teorii: niektórzy naukowcy uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiedzialne są mięśnie krtaniowe, drudzy twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.
Czy mruczenie kota, to jedynie oznaka szczęścia?
Mruczenie ma działanie uspakajające – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią perfekcyjnie uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby zasygnalizować, że jest obok i je uspokoić. Chociaż w większości przypadków mruczenie u kota oznacza radość i zadowolenie, to jednak mogą również to robić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Mruczenie kota może przybierać różne barwy. W inny sposób będzie mruczeć kot, który jest chory, zestresowany, głodny a inaczej ten, który jest szczęśliwy.
Najczęstsze sytuacje, w jakich koty mruczą:
- zadowolenie, komfort,
- zdenerwowanie, stres,
- uspakajanie,
- kojenie bólu,
- komunikacja między człowiekiem,
- myślenie o jedzeniu,
- więź pomiędzy kociętami a matką,
- ulga,
- powrót do zdrowia.
Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:
Mruczenie powoduje wprawienie w wibracje całego jego ciała. Drgania angażują mięśnie, które wspierają przez to wzrost kości. Ta ciekawa teoria o mechanizmie, który sam się leczy u kota, może potwierdzać, dlaczego nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy i fizjoterapeutów u sportowców. By wzmocnić strukturę kości i mięśnie, organizm człowieka poddawany jest wibracjom o częstotliwości w zakresie 15-60 herców.
Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!
Zastanawiasz się, czy przygarnięcie kota będzie zdrowe dla Ciebie i Twoich dzieci? Boisz się, że dziecko dostanie alergię na zwierzaka? Wbrew opiniom, które panują wśród ludzi, kot zmniejsza ryzyko pojawienia się alergii u dzieci, które z nim codziennie przebywają. Do tego wpływa bardzo korzystnie na układ sercowo- naczyniowy oraz obniża ciśnienie krwi. Poprawia samopoczucie oraz jakość snu, a wszystko dzięki dźwiękowi, które wydobywa przy mruczeniu!