Na czym warto się skupić wybierając czajnik?

Data dodania:
Ocena
0.00

Bardzo często nasz dzień zaczynamy od kubka gorącej kawy lub herbaty. O tej przyjemności decyduje również czajnik, z którego korzystamy. Ważne jest jak działa i czy przygotowanie napoju nie powoduje żadnych kłopotów. Jaki czajnik wybrać i na co zwrócić uwagę? O tym w poniższym artykule.

Który czajnik będzie dla mnie najlepszy?

Jeśli rozważasz zakup czajnika, powinieneś zdawać sobie sprawę, że wybór nie będzie prosty. Producenci mają w swojej ofercie szeroki wachlarz urządzeń, które różnią się technologią, wyglądem, rozmiarem oraz ceną.

Standardowe czajniki na kuchenkę gazową są produkowane z reguły ze stali i kolorowo ozdobione. Charakterystyczną ich cechą jest znany wszystkim gwizdek, wydający dźwięk, kiedy woda się gotuje. Pasują do każdego rodzaju wnętrz, w tym również do nowoczesnego. Rączkę mają umiejscowioną w górnej części i wykonaną z materiału chroniącego przed oparzeniem. 

Droższe rozwiązania robione na wzór japoński, służące do bardziej ceremonialnego parzenia herbaty, wykonane są z żeliwa. Winduje to ich cenę, ale sprawia, że naczynie jest w stanie utrzymać temperaturę wody przez dłuższy czas.

Czajniki elektryczne, do grzania wody wykorzystują grzałki na prąd elektryczny. Przyspiesza to znacznie proces gotowania oraz nie wymaga użycia płomienia. Tworzywa sztuczne stosowane do produkcji takich czajników, wpływają na ich małą wagę oraz niską cenę. Zbiorniki czajników elektrycznych mają bardzo często miarkę informującą ile wody mieści się w środku.

Producenci zaopatrują je w szereg zabezpieczeń w formie lampek ostrzegawczych, bądź blokad chroniących przed otwarciem. Wśród grupy czajników elektrycznych znaleźć można rozwiązania na kabel,  bezprzewodowe, jak również takie z funkcjami pomocniczymi np. podtrzymywaniem wyznaczonej temperatury.

O jakich pojemnościach są dostępne na rynku czajniki?

O tym, jak dużo wody będziemy potrzebować w czajniku, powinniśmy wiedzieć jeszcze przed zakupem. Nie ma sensu kupować zbyt dużego albo z kolei za małego dla naszej rodziny. Producenci zapewniają produkty przeważnie w przedziale od 0,4 l do ponad 3 l.

Jeżeli mieszkasz sam i sporadycznie gotujesz wodę, wybierz jak najmniejszy rozmiar. Rodzina pięcioosobowa potrzebować będzie sprzętu o pojemności trochę mniejszej od 2 litrów. Kupno najmniejszego z możliwych urządzeń wpłynie na oszczędność energii potrzebnej do podgrzania wody.

Z jakiego materiału czajnik warto wybrać?

Surowce, z których produkuje się czajniki, to najczęściej stal nierdzewna, a w przypadku czajników na kuchenkę, żeliwo. Z kolei tworzywa sztuczne są wykorzystywane w produkcji czajników elektrycznych. Czasem spotkać można czajniki szklane albo ceramiczne. Jeżeli chodzi o właściwości użytkowe, wykorzystywane materiały nie wpływają w znacznym stopniu na użytkowanie.

Przeróżne dostępne materiały i różnorodny design mogą zamienić czajnik w małe dzieło sztuki. To jaki czajnik wybierzesz, poza jego praktycznym zastosowaniem, jest związane z subiektywnymi upodobaniami. Dla wielu osób istotne będzie również dopasowanie go do wystroju kuchni lub elementów kuchennego wyposażenia. Wtedy poranna kawa czy herbata stanie się przemiłym początkiem każdego dnia.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Kamil Kowalski

Ja zwracam uwagę na to aby szybko grzał wodę oraz aby był łatwy w czyszczeniu.

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Katalogi NAP a reputacja online
Data dodania: