Narzędzia ogrodowe powinny być wytworzone z wysokiej klasy surowców, dzięki temu posłużą przez wiele lat. Nawet najlepszy surowiec może się szybko zużyć, kiedy się o niego nie dba. Tego typu narzędzia nie będą już w odpowiedni sposób spełniać swojej funkcji. Stąd po wskazanym czasie używania sprzętu ogrodowego powinno się go oczyścić z zalegającego brudu. Specjalną uwagę należy mu poświęcić również po zakończonym sezonie.
W jaki sposób dbać o narzędzia ogrodowe?
Proces przedłużenia żywotności narzędzi ogrodniczych musisz zacząć od oczyszczenia. Nawet najlepiej zakonserwowany, a nie oczyszczony sprzęt ulegnie szybszej korozji. W glebie bądź roślinach są związki chemiczne, które mogą wpłynąć na jakoś materiału. Konserwacji powinno podawać się narzędzia z metalowymi ostrzami, szczególnie przed sezonem zimowym. Naoliwione i oczyszczone ostrze będzie gotowe do ponownego użycia wraz z rozpoczęciem nowego sezonu.
Narzędzia ogrodowe z silnikiem i ich konserwacja
Narzędzia ogrodowe posiadające silnik np. kosiarki trzeba konserwować zgodnie z instrukcją producenta. Powinno się jednak zużyć paliwo do końca, aby zabezpieczyć urządzenie przed ewentualnym przypadkowym uruchomieniem. Z kolei wszystkie elektryczne urządzenia muszą być zabezpieczane przed wilgocią. Należy więc zwrócić uwagę na miejsce magazynowania. Ciemna i wilgotna piwnica kategorycznie nie spełnia tych wymagań. Doskonale sprawdzi się szopa wybudowana w ogrodzie albo garaż. Te miejsca są częściej wykorzystywane i dzięki temu wietrzone.
Zasady przechowywania narzędzi do pielęgnacji ogrodu
Skrzynek i specjalnym pojemników możesz używać do przechowywania podręcznego. Wychodzisz do ogrodu i masz pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia. Jest to praktyczne i tymczasowe rozwiązanie. Poza sezonem letnim musisz zapewnić narzędziom dostęp do powietrza. Każde z posiadanych narzędzi powinno mieć swoją przestrzeń. Unikniesz w ten sposób drobnych zabrudzeń i zarysowań. Umieszczenie ich na tak długi okres w pojemniku doprowadzi do rdzy i uszkodzeń.