Ashwagandha - korzyści zdrowotne i efekty uboczne

21 listopada 2017


Ashwagandha jest zimozielonym krzewem rosnący w Inidiach, Bliskim Wschodzie i niektórych częściach Afryki. Jego korzeń i czerwono-pomarańczowe owoce są używane w medycynie od tysięcy lat. Ashwagandha jest jednym z najważniejszych ziół w Ajurwedzie, starożytnym indyjskim systemie medycyny ludowej sięgającym trzy tysiące lat wstecz.

Jak przyjmowana jest Ashwagandha?

Dawka oraz forma w jakiej przyjmowana jest Ashwagandha nie jest dokładnie ustalona. Można ją kupić w proszku lub w tabletkach. Na ogół zaleca się dawki w okolicach od 500mg do 2g dziennie.

Jakie są korzyści zdrowotne z przyjmowania Ashwagandhy?

Nowoczesne badania potwierdziły niektóre korzyści zdrowotne, które przypisywane były temu zielu przez medycynę ludową. Obecnie nadal nie wiadomo dokładnie jak to ziele działa w ludzkim ciele.

Lęki

Prawdopodobne jest, że ashwagandha redukuje poczucie lęku. W jednym z badań tak podsumowano działanie tego ziela:

Badania wspierają użycie Ashwagandhy jako stabilizatora nastroju w warunkach klinicznych stanów lękowych oraz depresji.

Łącze do badania (język angielski)

Ashwagandha

Ziele Ashwagandhy z widocznymi czerwonymi owocami

Artretyzm

Ashawagndha jest uznawana za lek przeciwbólowy, działający na układ nerwowy zapobiegając przesyłaniu sygnałów bólu. Uważa się, że ma również działanie przeciwzapalne. Z tego powodu kilka badań wskazuje na użycie tego ziela leczeniu niektórych rodzajów artretyzmu.

Jedno z badań wskazuje, że to ziele ma silny potencjał jako lek przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Łącze do badania (język angielski)

Zdrowie serca

Ashwagandha może mieć pozytywne działanie na zdrowie serca, włączając w to leczenie:

  • podwyższone ciśnienie krwi
  • wysoki poziom cholesterolu
  • bóle w klatce piersiowej
  • choroby serca

Jedno z badań wskazuje, że ashwagandha ma pozytywny wpływ na siłę i wytrzymałość u ludzi.

Łącze do badania (język angielski)

Leczenie choroby Alzheimera

Według jedno z meta-badań kilka badań wskazuje na zdolność ashwagandhy do spowolnienia lub zapobiegania utracie zdolności intelektualnych u osób dotkniętych chorobą Alzheimera, Huntingtona i Parkinsona.

Wraz z postępowaniem choroby, niektóre regiony mózgu i ich połączenia zostają zniszczone, co prowadzi do utraty pamięci i zdolności. Badania wskazują, że ashwagandha podawana myszom i szczurom podczas wczesnych stadiów choroby, zapewnia ochronę mózgu.

Łącze do badania (język angielski)

Nowotwory

Kilka obiecujących badań sugeruje, że ashwagandha może mieć zdolność do zapobiegania rozwojowi komórek w pewnego rodzaju nowotworach. Badania na zwierzętach pokazały, że ziele ma zdolność do zmniejszania nowotworu płuc. Istnieją wyniki, które sugerują, że ziele ma potencjał do spowolnienia ludzkich nowotworów, takich jak nowotwory piersi, płuc, nerek i prostaty.

Jakie są efekty uboczne zażywania ashwagandhy?

Ashwagandha jest powszechnie uznawana za dobrze tolerowaną w małych i średnich dawkach. Ale nie było jak dotąd długoterminowych badań, które sprawdziłyby możliwe efekty uboczne.

Kobiety w ciąży powinny unikać ashwagandhy ponieważ może ono spowodować przedwczesny poród.

Należy uważać na pochodzenie ziela, ponieważ niektóre wyroby - szczególnie te niżej jakości - mogą być zanieczyszczone.Częścią wyzdrowienia, jest chęć wyzdrowienia.

Seneka Młodszy


Inne posty na blogu


Ashwagandha - korzyści zdrowotne i efekty uboczne

Uważaj na sprzedawców suplementów diety!

Jakie są dwie grupy witamin?