Uważaj na sprzedawców suplementów diety!

5 grudnia 2017


Suplementy diety są w Polsce traktowane jako szczególny rodzaj produktów spożywczych, mających na celu uzupełnienie diety, a nie jako produkty lecznicze. Dlatego nie wymagają one badań klinicznych aby wprowadzić je do sprzedaży, w przeciwieństwie do tych drugich.

Zaletą takiego stanu rzeczy jest, że stosunkowo łatwo i tanio jest wprowadzić suplement diety do sprzedaży. To powoduje, że na rynku jest więcej sprzedawców i suplementów, a zatem konsument ma więcej opcji do wyboru, po niższych cenach. Z drugiej jednak strony konsument sam musi podjąć decyzję czy dany suplement rzeczywiście będzie miał dla niego wymierne efekty czy może jego zakup to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Handel suplementami diety to stosunkowo lukratywny biznes, stąd też istnieje duży nacisk aby przedstawiać suplementy diety w możliwie najlepszym świetle. Dla autorów artykułów na temat żywienia i zdrowia istnieje zachęta finansowa ze strony producentów suplementów diety, aby przedstawili je w lepszy sposób i w ten sposób pomogli sprzedać ich trochę więcej i przy tym samemu zarobić. To prowadzi do wielu wypaczeń. Spotkałem się z wieloma artykułami tego rodzaju. Czytając je odnieść można wrażenie, że ma się do czynienia z uniwersalnym suplementem diety, będącym remedium na wszystkie problemy.

Taki suplement jednak nie istnieje. Ale z drugiej strony jest to świetna reklama, która obliczona jest dla konsumentów, którzy nie są na bieżąco w temacie badań na temat suplementów diety. Ja jestem i wiem, że na każde dziesięć twierdzeń w tego rodzaju artykułach, na ogół najwyżej dwa są prawdziwe. Na pozostałe albo nie istnieją żadne badania, albo tylko badania przeprowadzane na zwierzętach, albo istnieją badania na ludziach, ale wykazywały one sprzeczne rezultaty. Są i w końcu badania sponsorowane przez duże koncerny sprzedające suplementy, którym nie można ufać.


Suplementy diety

W Polsce do rejestru suplementów diety jest wpisanych ponad 30 tys. produktów.


Kupując tego rodzaju suplement diety kupujesz kota w worku. Jeżeli nie ma rzetelnych, prowadzonych na ludziach badań na temat danego suplementu diety, jakie są szanse, że rzeczywiście on działa? Poza tym skąd możesz wiedzieć, że suplement nie ma niepożądanych efektów ubocznych? Dlatego na ogół tego rodzaju zakup to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Nie jest to jednak powód, żeby w ogóle przestać przyjmować suplementy diety. Nie - niektóre z nich mają pozytywne efekty zdrowotne. Należy jednak wybierać z głową - to jest takie suplementy diety, które polecane przez osoby znające się na rzeczy, na podstawie badań naukowych i meta-analiz.

Zatem zamiast kupować wyciągi z owoców jakichś egzotycznych roślin za setki złotych, na które nie sposób znaleźć badań naukowych, lepiej sięgnąć po sprawdzone preparaty. Przykładem może być czosnek, który był przedmiotem setek badań naukowych. Badania te są zgodne - czosnek ma pozytywny i istotny wpływ na poziom cholesterolu HDL-C i LDL-C w organizmie. Ponadto znacząco obniża on częstotliwość zachorowań.

Melatonina przyjmowana w odpowiednich dawkach bardzo pozytywnie wpływa na sen. Istnieje szereg badań, które to wykazały.

To są tylko dwa przykłady prawdziwie wartościowych suplementów. Ale co również ważne - wartościowe suplementy kosztują na ogół bardzo mało. To egzotyczne, mało znane suplementy kosztują na ogół najwięcej. Ja sam codziennie biorę te dwa suplementy. Do tego jeszcze multiwitaminę (z D3) oraz kwasy Omega 3.

Czytelnikom posługującym się językiem angielskim polecam portal Examine.com. Zawiera on katalog zawierający wiele suplementów diety, razem z tabelą korzyści zdrowotnych i podsumowaniem badań naukowych na ich temat. Można tam sprawdzić przed zakupem co mówią badania naukowe na temat danego suplementu diety. Ponadto można tam znaleźć suplementy diety, o których badania naukowe wykazały, że mają pozytywny wpływ na dany aspekt funkcjonowania organizmu - np. że zapewniają lepszą odporność lub sen.Człowiek jest tym, co je.

Ludwig Feuerbach


Inne posty na blogu


Jakie są dwie grupy witamin?

Ashwagandha - korzyści zdrowotne i efekty uboczne

Uważaj na sprzedawców suplementów diety!